Kolejna akcja pomocowa dla kotów wolno żyjących – walka z pasożytami. 150 kotów zostało odrobaczonych dzięki akcji przeprowadzonej przez Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt we współpracy ze społecznymi opiekunami kotów wolno żyjących.
Tabletki oraz saszetki z karmą (dla łatwiejszej i skuteczniejszej aplikacji) zostały sfinansowane z Bazarek na podopiecznych OSMZ .
Regularnie przeprowadzane odrobaczanie chroni koty przed chorobami, wywoływanymi przez pasożyty. Koty żyjące na zewnątrz są na nie szczególnie narażone, ale odrobaczanie powinno dotyczyć również kotów niewychodzących.
Symptomy zakażenia
Obecność robaków w wymiotach lub kale, biegunki, spadek masy ciała, pogorszenie stanu sierści (przerzedzenie, zmatowienie, szorstkość), apatia, anemia, zaburzenia łaknienia, wysunięcie trzeciej powieki na gałkę oczną, obecność krwi i śluzu w kale, problemy z oddychaniem oraz ogólne pogorszenie stanu zdrowia – takie sygnały mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami.
Rodzaj pasożytów i możliwość zakażenia
Najczęściej spotykane u kotów pasożyty: należące do pierwotniaków (np. lamblie, kokcydia), robaków obłych (np. glista kocia) oraz płaskich (tasiemce). Pasożyty wewnętrzne najczęściej występują u młodych kotów (zarażonych w łonie matki). Koty dorosłe narażone są na zakażenie formami inwazyjnymi, znajdującymi się w glebie (jaja glist, włosogłówki, tęgoryjców).
Stadia larwalne pasożytów mogą znajdować się w surowym mięsie (cysty toksoplazm, głównie w wieprzowinie) lub w tkankach drobnych zwierząt (gryzoni, ptaków) będących łupem kotów (larwy glist, cysty toksoplazm).
Profilaktyka i leczenie
Odrobaczenie polega na podaniu środka farmakologicznego w celu zabicia pasożytów wewnętrznych – jako zabieg profilaktyczny ma zwalczyć inwazję i zatrzymać rozwoju robaczycy. Odrobaczenie „sprząta” przewód pokarmowy, ale nie zapobiega złapaniu nowych pasożytów, dlatego należy je cyklicznie powtarzać.
Gdy robaczyca została już zdiagnozowana, odrobaczenie jest formą leczenia. W takim przypadku podaje się celowany preparat, określony na podstawie wyników badania kału przez lekarza weterynarii.
Częstotliwość odrobaczania
Przyjmuje się, że u kotów dorosłych: wychodzące powinny być odrobaczanie co 3 miesiące, niewychodzące co 6 miesięcy.
W przypadku kociąt wygląda to inaczej:
co 2 tygodnie (w okresie od 3. tygodnia życia do momentu osadzenia), następnie co miesiąc aż do ukończenia przez kota 6. miesiąca życia.