Ratujemy Karmę

16-letnia suczka Karma zachorowała na ropomacicze. Jej opiekunowie to starsi ludzie, których nie było stać na pokrycie kosztów zabiegu, a ten był konieczny natychmiast.

W tej sytuacji, zagrożenia życia, zdecydowaliśmy się wspomóc opiekunów. Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt sfinansowało 50% kosztów zabiegu.

Zabieg się udał, suczka wraca do sił.

Ropomacicze to inaczej ropne zapalenie macicy, które najczęściej występuje u suk starszych. Badania pokazują, że dotyka ona 25% niesterylizowanych suk w wieku około 10 lat. Jest to choroba zagrażająca życiu suki i wymagająca szybkiej interwencji weterynaryjnej.

Do głównych objawów ropomacicza należą: brak apetytu, ospałość, apatia, a także częste oddawanie moczu. Ponadto suczka pije więcej niż zazwyczaj, a jej brzuch może być twardy i napięty. Niektóre suczki mają także gorączkę, wymiotują oraz wykazują objawy odwodnienia.

Metodą, która w stu procentach zapobiega ropomaciczu u suczki jest kastracja. Najlepiej jeśli zostanie ona wykonana jako zabieg profilaktyczny, w momencie, kiedy suczka dojrzeje płciowo, czyli około 2 miesięcy po pierwszej cieczce.