Międzynarodowy Dzień Kota

Dziś wyjątkowe święto wyjątkowych istot – Międzynarodowy Dzień Kota 🐱🐱🐱🐱.

To, że każdy kot jest niezwykły i wyjątkowy – potwierdzi każdy opiekun. A tym, którzy jeszcze tego nie wiedzą, polecamy zapoznanie się z ciekawostkami na ich temat:

🐈 Kot ma wyjątkowo elastyczny kręgosłup – zbudowany jest on z 44 do 58 luźno połączonych ze sobą kręgów, dla porównania ludzki kręgosłup składa się z zaledwie 34 kręgów.

🐈 Koty posiadają dodatkowy zmysł, będący połączeniem węchu i smaku – za wszystko odpowiada tzw. organ Jacobsona, nazywany również narządem lemieszowym, który umieszczony jest u mruczków w górnej części przegrody nosowej. Jego ujście znajduje się za górnymi zębami, w okolicy kłów i ma postać dwóch cienkich rurek. Organ ten służy przede wszystkim do odbierania przez zwierzę feromonów. Z pewnością nie raz widziałeś koty unoszące górną wargę i jednocześnie marszczące nosek, które wyglądały na nieco nieobecne. To właśnie wtedy używały one organu Jacobsona. Takie zachowanie często określa się mianem flehmingu.

🐈 Twój kot nie widzi tego, co znajduje się tuż przed jego nosem – dlatego czasem nie dostrzeże smakołyku, który mu podajesz. Rekompensuje mu to jednak narząd czucia, czyli wspomniane już wibrysy, a także bardzo dobry węch.

🐈 Koty nie odczuwają słodkiego smaku – kubki smakowe odbierające smak słodki są u tych zwierząt nieaktywne.

🐈 Wrażliwy koci słuch potrafi odbierać dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha – kot mógłby usłyszeć dźwięk nawet o dwie oktawy wyższe, niż Ty.

🐈 Wzór na nosie jest dla kota jak nasz odcisk palca – każdy z nich jest unikalny.

🐈 W kocich uszach znajdują się aż 32 mięśnie – dla porównania, człowiek ma ich zaledwie 6. Dzięki nim kot może poruszać uszami niezależnie, obracając każde z nich o 180 stopni.

🐈Koty mają dodatkową powiekę, nazywaną trzecią powieką lub migotką. Niekiedy widoczna jest na oku w formie białej błonki. Ta gruczołowa struktura zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, pokrywa ją błona śluzowa. Znajduje się pod dolną powieką w wewnętrznym kąciku oka. Zwykle jest niewidoczna, jednak nasuwa się na gałkę oczną zwierzęcia podczas snu, a także w niektórych stanach chorobowych. Jej główną funkcją jest ochrona oka, w tym przed osadzaniem się zanieczyszczeń na jego powierzchni. Rozprowadza także łzy, nawilżając gałkę oczną.

🐱🐱🐱

W dniu kociego święta życzymy wszystkim kotom, żeby ludzie dostrzegali ich wyjątkowość i szanowali je. Wszystkie, bez wyjątku – te, wygrzewające się na kanapie i te wolno żyjące, którym jest znacznie trudniej.

🐱🐱🐱

(informacje za whiskas.pl)