Najlepsze historie zaczynają się od pomysłu ![]()
Tak było i tym razem. Najpierw były książki przekazywane przez Was na Bazarek, ale było ich tak wiele, że pojawił się pomysł Iwony, żeby zrobić kiermasz stacjonarny… a później wydarzyło się coś naprawdę wyjątkowego ![]()
![]()
W listopadzie 2024 roku odbyła się pierwsza odsłona naszej akcji. Kilkadziesiąt książek, ogrom emocji i 1.610 złotych zebrane dla zwierząt. Dziś, po czwartej edycji, kwota którą wspólnie udało się zebrać, jest ponad dziesięć razy większa
!!!
Ale za tym wszystkim stoją ludzie. Cudowni, pełni dobra, energii i gotowości do działania. Tacy, którzy nie pytają „czy się da?”, tylko „co trzeba zrobić?” ![]()
Poznajcie naszą ekipę ![]()
Iwona Trzcińska – pomysłodawczyni akcji i osoba, która spina wszystko w całość. Skarbnica pomysłów, mistrzyni improwizacji, kontrolowanego chaosu i ktoś, kto potrafi ogarnąć nawet to, co wydaje się nie do ogarnięcia
. Stanowcza, skuteczna i… czasem odrobinę irytująca
(ale tylko trochę!).
Bogna Frątczak – człowiek orkiestra ![]()
. Odbierała książki, segregowała je do późnej nocy, kontaktowała się z mediami, drukowała plakaty i nagłaśniała wydarzenie wszędzie, gdzie się dało – brakowało jej tylko z megafonem na Rynku
.
Maciej Trzciński – kiermaszowy logistyk i człowiek od wszystkiego ![]()
. Odbierał książki od darczyńców, przewoził, dźwigał (choć „nie powinien, ale wie lepiej”
), a na miejscu czarował ludzi i zwierzęta swoim spokojem i uśmiechem
.
Łukasz Serbakowski – kiermaszowy multitasker i człowiek od „jeszcze jednej książki” ![]()
. Pakował, kasował, zachęcał do kolejnych wyborów, a wcześniej rozwiesił dziesiątki plakatów promujących wydarzenie. Jeśli informacja o kiermaszu dotarła do ludzi – bardzo możliwe, że to jego zasługa.
Iwona Szymańska – ostoja spokoju
. Zawsze gdzieś z tyłu, ale zawsze dokładnie tam, gdzie trzeba. Pomaga zanim ktokolwiek zdąży poprosić, a w momentach chaosu wnosi równowagę i spokój
. Do tego zadbała o słodkie wsparcie dla ekipy ![]()
, bo energia też musi mieć swoje paliwo ![]()
Jakub Sobczak – siła i spokój w jednym ![]()
. Dźwigał ciężkie kartony, ale równie dobrze radził sobie z delikatnymi „misjami specjalnymi”
. Pomagał też odwiedzającym, nosząc zakupy do samochodów. Człowiek, na którym można polegać bez pytania.
Kasia Trzcińska – energia w czystej postaci ![]()
. Była wszędzie tam, gdzie akurat brakowało rąk do pracy. Zbierała książki, doradzała kupującym, pomagała w wyborach i wnosiła mnóstwo uśmiechu i dobrej atmosfery
.
Basia Ceglarek – przyszła „na chwilę”, a wskoczyła jak brakujący trybik idealnej maszyny ![]()
. Uśmiechnięta, chętna do pomocy i działająca od pierwszej minuty. Już wiemy, że to nie była jednorazowa historia ![]()
Diana Płokarz – kiermaszowe oko i dobry duch ![]()
. Nie ma jej na zdjęciach, bo zawsze stoi po drugiej stronie obiektywu. Wyłapuje emocje, spojrzenia i momenty, które tworzą klimat całego wydarzenia
. Już nie możemy się doczekać efektów jej pracy!
Baś Herrzog – niespokojny duch ![]()
. Wpada, działa na pełnych obrotach, doradza przy wyborze książek i… znika, bo już czeka kolejna przygoda ![]()
.
Krzysiek Biernat – człowiek od zadań niemożliwych ![]()
. Nawet jeśli nie było go na miejscu, był wszędzie tam, gdzie trzeba było dotrzeć z informacją. Rozwoził i rozwieszał plakaty gdzie się dało – więc jeśli widzieliście kiermasz w mieście, to bardzo możliwe, że jego zasługa
.
Monika Zawidzka – cicha bohaterka książkowych perełek ![]()
. Choć choroba nie pozwoliła jej być z nami podczas wydarzenia, wcześniej działała na pełnych obrotach i dzięki niej wiele wyjątkowych książek trafiło na stoły i do Waszych rąk
.
Ewa Róg – pomogła nam przygotować torby na książki, wypełniając je niespodzinkami.
Ale to nie wszystko ![]()
Ogromne wsparcie otrzymaliśmy również od Ekipy Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w której gościnnych progach odbyła się ta edycja kiermaszu ![]()
![]()
Jarosław Balcar – od prostego „tak, zróbmy to razem” wszystko się zaczęło. Dziękujemy za zaufanie i otwarcie drzwi biblioteki na dwa dni pełne dobra
.
Agnieszka Banasiak – dobry duch Biblioteki i jednocześnie członek naszego Stowarzyszenia
. Czuwała nad wszystkim na miejscu, ogarniała rzeczy niemożliwe i wspierała nas przy każdej, nawet najbardziej nietypowej prośbie
.
Miłosz Kopica – autor plakatów, które zapraszały Was do przekazywania książek, a następnie do udziału w kiermaszu ![]()
. Pomysły, działanie „na już” i ogromne zaangażowanie sprawiły, że wszystko wyglądało tak, jak trzeba.
Dziękujemy również:
Marioli Garbarczyk, Magdzie Nowickiej, Weronice Furmankiewicz, Jarosławowi Bałdydze, Sławomirowi Poprawskiemu i Jakubowi Strzelczykowi
– za pomoc, wsparcie, dobre słowo i czujne oko przy organizacji oraz wyborze książek ![]()
.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tę współpracę ![]()
I jeśli nie macie nas jeszcze dość… to spokojnie – działamy dalej i na pewno się nie zatrzymujemy ![]()
![]()
.
Teraz czekamy już tylko na piękne zdjęcia od DeePhoto – fotografia przyrody / natura, przyroda, zwierzęta, miejsca i wracamy do Was z kolejnymi podziękowaniami i podsumowaniami
.