Walczymy o zmianę prawa

Wczoraj w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie dotyczące walki z bezdomnością, w którym uczestniczył również przedstawiciel Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt.

Organizacje i osoby zajmujące się bezdomnością zwierząt, mówią: dość. Mamy dość krzywdy zwierząt, niekontrolowanego rozmnażania, braku odpowiedzialności ludzi wobec zwierząt.

Chcemy realnej i systemowej walki z bezdomnością zwierząt, dlatego między innymi to spotkanie i zabieganie o zmianę prawa w tym zakresie.

Pierwsze sygnały już są, ustawa ma się pojawić do końca miesiąca:
https://www.wnp.pl/…/szymanowska-polska-2050-zlozy…

Dlaczego tak ważne jest czipowanie zwierząt?

Czipowanie zwierząt polega na wszczepieniu w ich ciało mikroprocesora, w którym znajduje się kod w postaci numeru identyfikacyjnego składającego się z piętnastu cyfr. Urządzenie mieści się w szklanej kapsułce i ma wielkość porównywalną do ziarna ryżu.

Dzięki unikalnemu numerowi czipa każde zwierzę staje się indentyfikowalne. Warunkiem jest wpisanie czipa (i kolejnych aktualizacji) do ogólnodostępnej bazy.

W momencie zgubienia się zwierzęcia, każdy weterynarz, schronisko jest w stanie odczytać numer i sprawdzić w bazie właściciela zwierzęcia – to szybki powrót zwierzęcia do domu oraz oszczędności dla gminy, która nie musi płacić za przetrzymywanie go w schronisku.

Dzięki czipowaniu zwierząt, właściciele biorą na siebie pelną odpowiedzialność – każde zwierzę, a następnie właściciela będzie można zidentyfikować. Być może wiele osób zastanowi się przed adopcją i z niej zrezygnuje, ale dzięki temu mniej będzie porzuconych zwierząt, a te adopcje, do których dojdzie, będą świadome.

Dlaczego tak ważna jest sterylizacja/kastracja zwierząt?

Kastracja to najczęstszy zabieg chirurgiczny wykonywany przez lekarzy weterynarii. Pozwala on nie tylko na uniknięcie nieplanowanej ciąży u suk i ograniczenie bezdomności zwierząt, ale także chroni zwierzę przed niektórymi chorobami i zaburzeniami hormonalnymi.

Sterylizacja jest zabiegiem polegającym na podcięciu lub podwiązaniu jajowodów u suk lub nasieniowodów u samców. Nie hamuje ona produkcji hormonów, nie zaburza cyklu rujowego u suk (sterylizowana suka wciąż będzie miała cieczki) i nie zmniejsza popędu płciowego u samców.

Największą korzyścią z przeprowadzenia u psa lub suki zabiegu kastracji lub sterylizacji jest pozbawienie zwierzęcia możliwości rozrodu. Pozwala to przede wszystkim na ograniczenie niechcianych miotów i bezdomności zwierząt.

To teraz jest ten moment, żeby zmienić prawo i los zwierząt 💪💪💪💪.