Dlaczego zachęcamy do kupowania dobrej jakościowo karmy dla zwierząt w schronisku?
Bo schroniskowy nie znaczy gorszy!
Wielu ludzi nadal ma z tym problem, oto kilka opinii, które słyszeliśmy:
1️⃣ pies ze schroniska może jeść byle co, bo wcześniej nie miał nawet tego, więc byle jaka marketowa karma jest lepsza niż to co jadł wcześniej.
I tak, i nie. Rzeczywiście psy trafiające do schroniska zwykle są zaniedbane i niedożywione. Tym bardziej wskazane jest podawanie im karmy dobrej jakościowo, która odbuduje masę mięśniową, ale również dostarczy wartościowych składników, tak aby zwierzęta szybciej się regenerowały.
2️⃣ Należy okazać wdzięczność za podarowanie nawet byle jakiej karmy, bo ktoś to daje od serca, a nie musi.
Oczywiście nikt nie musi działać dobroczynnie, może nic nie robić. Jednak jeśli się już na to zdecyduje warto, żeby dla obdarowanego było to miłe. To trochę tak jak obdarowywanie ludzi ubraniami, które chciało się wyrzucić do śmieci. Brutalne, ale tak jest. Jeśli chcesz podarować karmę dla zwierząt ze schroniska, a nie stać Cię na duży worek, kup puszkę lub dwie dobrej jakościowo karmy. To wystarczy.
3️⃣ trudno robić zbiórki rzeczowe dobrej jakościowo karmy w szkołach
I tak, i nie. Ważna jest edukacja. Jeśli nauczyciel wyjaśni to swoim uczniom (patrz pkt. 2) to każdy z nich chętnie przyniesie jakiś drobiazg, ale dobry dla zwierzęcia, zamiast wielkiej paki karmy, która zwierzęciu się nie przysłuży.
🐾🐾
Pamiętajcie! Warto zwracać uwagę na skład karmy i zawartość mięsa (nie produktów pochodzenia zwierzęcego). Liczy się jakość, a najlepszym testem jest test psiej kupy. Nie chcielibyście oglądać kojców po podaniu kiepskiej jakości karmy 😔🙄. Biegunka wtedy to norma….
⭕ Produkty pochodzenia zwierzęcego
Produkty pochodzenia zwierzęcego to produkty uboczne po uboju, tak zwane odpadki. Aby producent nie musiał utylizować takich odpadków w spalarni, sprzedaje je tanio do fabryk, które produkują pasze dla zwierząt.
W skład produktów pochodzenia zwierzęcego mogą wchodzić np. tusze zwierząt, rogi, kopyta, wymiona, wnętrzności, skóry, szczecina, pióra, krew, łożyska i wiele innych. Wszystko to regulują odpowiednie ustawy, dzieląc takie produkty na 3 kategorie. Regulują je normy zawarte w rozporządzeniach FEDiAF.
⭕ Kolorowy granulat
Na opakowaniu tanich karm widzimy często dorodne mięso, marchewkę i groszek, a w środku granulki koloru brązowego, pomarańczowego i zielonego, które kojarzą się ze zdrowymi produktami. Niestety to jedynie zabarwione chemicznie granulki, gdzie zwykle nie ma ani marchewki, ani groszku, ani… mięsa. Kolorowy granulat do zdecydowanie szkodliwe dla zdrowia barwniki, których należy unikać.
⭕ Zboża, kukurydza soja i produkty pochodzenia roślinnego
Zboża i inne wypełniacze typu ziemniaki, bataty czy warzywa strączkowe są nie do uniknięcia. Najlepiej unikać karm z kukurydzą, soją czy pszenicą – to szkodliwe, ciężkostrawne dla psów węglowodany.
Karmy z ryżem, szczególnie brązowym, jeśli skład jest wysoko mięsny, są polecane. Obecne trendy w produkcji karm, idą w stronę tzw. grani free, czyli karm bezzbożowych z wypełniaczem w formie batatów, groszku i strączków, a w tańszych wersjach ziemniaków.
⭕ Konserwanty, których należy unikać
Tych konserwantów użytych do produkcji karmy dla psów należy unikać:
*Glikol propylenowy (E1520)
*Tripolifosforan sodu (STPP)
*Karagen (E407)
*BHT (E321)
*BHA (E320)
*Galusan propylu
*Ethoxyquina
⭕ Popiół w karmach dla psów
Nazwa może przerażać, ale tego akurat nie powinniśmy się obawiać. Popiół surowy to materia nieorganiczna, która pozostała z procesu spalania materii organicznej. Są to składniki mineralne karmy, makro- i mikroelementy, ważne w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu zwierząt.
Jeśli dotarłeś aż tu, wesprzyj psiaka lub kociaka ze Schronisko Ostrów puszką wartościowej karmy w ramach akcji #dorzucpuszke 💙.
Na zdjęciu schroniskowe psiaki w obiektywie Wojtka Bartnika. Oczywiście polecają się do adopcji.