Toskan walczy, trzymajcie kciuki!

O tym, że ugryzienie przez kleszcza jest niebezpieczne dla psów, wiedzą już chyba wszyscy. Niestety kleszcze zagrażają zwierzętom (nam także) już nie sezonowo, a przez cały rok.

Cudowny Toskan, adoptowany kilka lat temu z ostrowskiego schroniska, niestety boleśnie się o tym przekonał 🥺. Właśnie walczy o zdrowie i życie. Mamy nadzieję, że wyjdzie z tego bez szwanku, bo wcześnie zostały zauważone symptomy, jednak choroby odkleszczowe są bardzo niebezpieczne.

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne należące do pajęczaków. Na wszystkich etapach rozwoju żywią się krwią (ludzi i zwierząt) – wwiercają w skórę swój aparat gębowy i pobierają tyle krwi, ile jest im potrzebne do życia. Okres żerowania kleszcza na skórze to kilka dni – w tym czasie wpuszcza on do organizmu ofiary toksyny, substancje zabezpieczające przed krzepnięciem krwi oraz substancje znieczulające – dlatego proces pobierania krwi jest na ogół zupełnie bezbolesny dla żywiciela. Ukłucie kleszcza wiąże się z ryzykiem przeniesienia wielu groźnych chorób – jedną z nich jest babeszjoza, na którą zachorował Toskan.

Babeszjozy nie należy lekceważyć, bo bez szybkiej pomocy lekarskiej często kończy się śmiercią. Im szybciej zwierzę otrzyma celowanie leczenie, tym szanse na wyleczenie są większe. Niestety objawy tej groźnej choroby są mało charakterystyczne, dlatego właściciele psów często reagują zbyt późno.

Co powinno nas za niepokoić:
🔴 osłabienie, apatia,
🔴 wysoka gorączka i ból mięśni – pies dużo śpi, nie ma siły się podnieść,
🔴 brak apetytu, wymioty i biegunka,
🔴 ciemno zabarwiony mocz.

Szczególnie ten ostatni objaw jest bardzo charakterystyczny – jeśli go zauważymy u naszego psa, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Każdy dzień zwłoki może spowodować śmierć naszego zwierzęcia.

Leczenie babeszjozy wymaga podania leku zabijającego pasożyta, antybiotyków oraz dożylnego podania płynów i leków podtrzymujących pracę nerek i wątroby. Jeśli rozpoczniemy je wystarczająco wcześnie istnieją duże szanse na całkowite wyleczenie.

Mamy nadzieję, że Toskan szybko stanie na czterech łapach 🐾🐾.

A Wy bądźcie czujni i reagujcie szybko ⚠️.