Często urozmaicamy pożywienie naszego pupila karmiąc go „ludzkim” jedzeniem. Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na niektóre produkty, które mogą zaszkodzić naszym zwierzakom. Oto dwanaście z nich:
Czekolada
Nawet nieduży kawałek może spowodować u Twojego psa niedrożność jelit, wymioty, odwodnienie, ból brzucha, drganie mięśni, silne pobudzenie, gorączkę, arytmię serca. A w konsekwencji śmierć zwierzęcia. Czekolada zawiera bowiem szkodliwą dla psów kofeinę i teobrominę – alkaloid zawarty w ziarnach kakao. Koty, psy i konie wolniej niż ludzie metabolizują ten związek i w efekcie jest on dla nich trujący. Im ciemniejsza czekolada, tym bardziej niebezpieczna.
Mleko
Szkodliwość mleka wynika z zawartości laktozy, czyli cukru mlecznego, który jest rozkładany w układzie pokarmowym przez enzym laktazę. Niestety, z wiekiem – zarówno ludzi, jak i zwierząt – enzymy zanikają (u psów już kilka tygodni po urodzeniu), a tolerancja na laktozę spada. Dlatego wypicie mleka powoduje u zwierzęcia wymioty, biegunkę i osłabienie. Mimo że nie zabija od razu, to naraża psa na namnażanie różnych bakterii i podatność na choroby.
Żółty ser
Podobnie jak mleko, ser zawiera laktozę, a także tłuste komponenty, które powodują nadmierne przeciążenie organizmu kwasami tłuszczowymi, prowadzącymi do otłuszczenia wątroby psa. Poza tym zjedzenie kawałka może spowodować u zwierzęcia bóle brzucha, biegunkę, wymioty i gazy.
Cebula
Warzywo to może wywołać u psa coś więcej niż tylko łzy. Zawarte w cebuli toksyczne alkaloidy są szkodliwe dla mięsożerców. Zjedzenie większej ilości powoduje biegunkę, zaburzenia ruchowe, przyspieszenie tętna i oddechu. Ponadto związki w warzywie niszczą komórki krwi, co powoduje osłabienie, a nawet anemię.
Orzechy macadamia
Najnowsze badania pokazały, że te orzechy szkodzą psom, jednak wciąż nie wyjaśniono, jaki związek chemiczny w nich zawarty jest trujący. Po ich zjedzeniu zwierzę staje się ospałe, ma trudności z poruszaniem i zaczyna ciągnąć za sobą tylne łapy. Poza tym wymiotuje, dostaje drgawek, hipotermii, a po częstszym spożywaniu – zapada na depresję.
Czosnek
Surowy czosnek szkodzi psom nie mniej niż legendarnym wampirom. Zawiera więcej trujących alkaloidów niż cebula – niszczą one czerwone krwinki nawet po obróbce termicznej. Pies po zjedzeniu czosnku nie dostanie anemii od razu, jednak będzie czuł się osłabiony, mocz zabarwi się na czerwono, a tętno przyspieszy. Niedotlenienie dwukilogramowego zwierzęcia może spowodować nawet 10g czosnku.
Winogrona
I postać grona, i rodzynki są dla psów trujące. Nie wiadomo jeszcze, jaka substancja szkodliwie działa na czworonogi. Powoduje jednak silne objawy zatrucia, jak: wymioty, biegunka, ból brzucha, apatia dopiero po ok. 6 godz. po zjedzeniu. Toksyczna dawka, która może prowadzić do ostrej niewydolności nerek z bezmoczem, zawiera się już w 11g rodzynek na kilogram masy ciała zwierzęcia. Bez interwencji weterynarza pies zdycha po 3 – 4 dniach.
Awokado
Zarówno liście, jak i kor i skóra owocu zawierają szkodliwy dla niektórych raz psów persin – naturalny rozpuszczalny w oleju środek grzybobójczy. Zjedzenie awokado może spowodować u zwierzęcia ból brzucha, problemy z oddychaniem i gromadzenie płynów w płucach. Poza tym duża, śliska pestka może doprowadzić do zadławienia czworonoga.
Ogryzki i pestki
Szkodliwe działanie na organizm psa są ogryzki jabłek i gruszek, a także pestki brzoskwiń, morel i śliwek, zawierające cyjanowodór. Dawka w ogryzku lub pestce nie powoduje zatrucia u ludzi, ale u psa może wywołać trudności z oddychaniem, drgawki, utratę przytomności, hiperwentylację, a przy zjedzeniu większej ilości – nawet śpiączkę.
Surowe ciasto drożdżowe
Tusza psa po objadaniu się ciastem jest najmniejszym problemem. Surowa masa do wypieku chleba może fermentować w żołądku, co działa tak, jakby pies spożył alkohol. Mogą wystąpić u niego zaburzenia w oddawaniu moczu, zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienie odruchów i zmiana zachowania. W gorszym wypadku dochodzi do utraty przytomności, śpiączki, a nawet zatrzymania akcji serca i śmierci. Ponadto masa ciasta może zalec w przewodzie pokarmowym zwierzęcia, powodując ból brzucha, wzdęcia. Pęczniejące drożdże mogą doprowadzić do rozerwania żołądka.
Kawa
Ze względu na zawartość w napoju metylowych pochodnych związku ksantyny, a przede wszystkim kofeiny i teobrominy, powinniśmy trzymać psa z dala od kawy. Stymulują one system nerwowy zwierzęcia, powodując wymioty, niepokój, palpitację serca, zaburzenie ciśnienia, a nawet prowadzą do śmierci.
Bekon
A to ze względu na obfitą zawartość tłuszczu, która może doprowadzić do zapalenia trzustki. Gdy pies raz na nie zapadnie, będzie miał problem z tym organem do końca życia. To z kolei osłabi jego przewód pokarmowy i zaburzy wchłanianie składników odżywczych. Ponadto bekon i podroby zawierają często przyprawy, które szkodzą zwierzętom.
informacje za http://www.newsweek.pl/- „12 ludzkich potraw, którymi nie wolno karmić psa”