♦️ Kącik psich porad ♦️ Sylwester ♦️

Coraz bliżej święta, a po świętach… Sylwester, czyli zmora większości opiekunów psów. O ile sam sylwester może być super nawet dla czworonogów tak już towarzyszące mu fajerwerki dla niewielu psów są atrakcyjne.

O czym wobec tego powinniśmy pamiętać w noc sylwestrową, a nawet wcześniej? Warto o tym pomyśleć już, bo jak to mówią – lepiej zapobiegać niż leczyć.

♦️Adrsówka!

Podstawa i zbawienie dla osób, które zabezpieczą nieszczesnego uciekiniera. Wiadomo nikt nie chce, aby jego pies uciekł i mam nadzieję, że wszyscy dokładają ogromnych starań, aby do tego nie doszło, ale realia są takie, że niestety psiaki w strachu uciekają.

Co powinna zawierać taka adrsówka?

– NUMER TELEFONU DO OPIEKUNA

– dobrze też podać imię psa.

Jak powinna wyglądać adresówka?

Nie ma to większego znaczenia, ważne aby spełniała swoją rolę, czyli żeby była odporna na zamoczenia.

♦️Spacer

Co właściwie ze spacerem?

Wiadomo spacer musi być, ale polecam pomyśleć o dłuższym spacerze od rana, a ostatni w godzinach spokojnych w waszej okolicy. Godzina ta musi być również dosowana do możliwości psa. Najlepiej aby taki spacer odbył się do godziny 19, później zaczyna się już imprezowy szał.

A co, jeżeli pies musi wyjść później?

Tutaj już bym bardzo dobrze zabezpieczyła psa, tzn szelki + obroża i przypięcie smyczy do obydwu elementów. A spacer oczywiscie jak najszybszy i jak najbliżej domu.

Jeżeli macie ogród to nie wypuszczajcie na niego psa bez opieki, to że na codzien jest grzeczny nie oznacza, że jak usłyszy strzał i wpadnie w panikę również taki pozostanie.

Wtedy najprawdopodobniej ucieknie lub zrobi sobie krzywde podczas próby ucieczki.

Przygotuj psa psychicznie do północy

Bardzo mocno polecam wszystkim zmęczyć psy psychicznie. Pies, który popracuje trochę nosem, szczęką i głową zrzuci z siebie stres, który mu towarzyszy. Kiedy pozbawimy psa poprzednich stresów będzie on w stanie poradzić sobie z większą ilością nowego stresu (to tak jak ludzie, zdenerwowani i zestresowani trudniej radzimy sobie z kolejnymi stresującymi sytuacji niż wtedy kiedy jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani). Dodatkowo zmęczony psychicznie pies będzie pozbawiony nadmiaru energii, a z racji ograniczonych możliwości spacerowych niejeden psiak będzie miał jej nadmiar.

♦️Noc sylwestrowa

Na pewno waszym psiakom jesteście w stanie pomóc wy! A dokładniej wasze wsparcie socjalne.

Tak wiem, wiem, ludzie mówią, że głaszcząc psa, kiedy się boi, wzmacniamy jego lęk. Nie JEST PRAWDA, TO JEST MIT!

Jak już to ustaliśmy, to proszę was, wpuścicie psa na kanapę i go głaszczcie go, spokojnie do niego mówiąc. On będzie czuć się lepiej mając przy sobie swojego człowieka. Na pewno wiele z nich nadal będzie się panicznie bać, ale już przynajmniej nie samemu tylko ze wsparciem.

Ciemność w mieszkaniu albo ciemne pomieszczenie, także mogą okazać się zbawieniem. Huk jest przerażający, ale światła wywołują tak samo dużo stresu i strachu co hałas. Jeżeli wasz pies czuje się bezpieczniej w łazience to idźcie z nim tam, chociaż na najgorszą cześć wieczoru.

♦️Leki

Niestety spora część psów popada w panikę. Pies w panice nie myśli racjonalnie, on zrobi wszystko aby się ratować, tym samym może zrobić sobie krzywdę, próbując wejść pod kanapę czy wyskoczyć uchylonym oknem.

Co więc z takimi psiakami?

Tutaj odsyłam już do lekarza medycyny weterynaryjnej, aby dopasował leki uspokajające. Wybierzcie lekarza, który ma pojęcie o takich substancjach i pamiętajcie, że nie wystarczy podać psu leku wyłącznie w sylwestra, takie tabletki powinny być podawane kilka dni wcześniej, aby mógły zacząć prawidłowo działać.

Tak więc, jeżeli twój pies nie da rady bez leków, czas najwyższy udać się do lekarza weterynarii i porozmawiać z nim na ten temat.

Mam nadzieję, że to będzie cichy i spokojny sylwester i tego wszystkim psiakom i ich zatroskanym opiekunom życzę!

♦️ Kącik porad prowadzi Marianna Skitek♦️