Kącik psich porad: klatka kenelowa

♦️Kącik psich porad♦️

♦️Klatka kennelowa♦️

Kiedy adoptujemy psa momentalnie przychodzi nam na myśl, że piesek potrzebuje różne akcesoria, jedzenie, na pewno zabawki. Padają pytania czym karmić psa, gdzie postawić legowisko i gdzie ustawić miski. W jakim kolorze najlepiej kupić smycz i szelki lub obroże. Którymi zabawkami będzie chciał się bawić nowy członek rodziny?

♦️Po co psu klatka kenelowa?

A ile osób tak naprawdę bierze pod uwagę klatkę kennelową?

Tak naprawdę bardzo mało. Każdy twierdzi, że klatka to zło. Ale spójrzmy na to z innej perspektywy.

Adoptujemy psa lekowego, który pojawia się w nowym miejscu, gdzie jest dla niego strasznie. A gdyby wtedy zaproponować mu jego własny, prywatny pokój? Pokój, w którym jest spokojnie, ciasno, pojawia się fajne jedzenie i NIKT, ale to zupełnie NIKT poza psiakiem nie ma tam dostępu? Wtedy się okazuje, że pies szybko znajduje swój bezpieczny kąt, a pies który ma zwiększone poczucie bezpieczeństwa lepiej radzi sobie z trudami życia codziennego.

Ale przecież zamykanie psa w klatce? Jak to?

Zamykać psa w klatce wcale nie musimy, klatka może być otwarta 24h, nawet jak komuś przeszkadzają drzwiczki można je zdemontować albo przywiązać. Jednak psa można przyzwyczaić do zamkniętej klatki. Uczymy wtedy psa, że kiedy klatka jest zamknięta to on odpoczywa, więc pies, któremu dobrze wprowadzono klatkę, wie, że kiedy jest zamknięty ma czas na sen i odpoczynek.

♦️Jak dobrać rozmiar klatki do psa?

Nasz czworonóg powinien mieć w klatce tyle miejsca aby mógł swobodnie się obracać i wygodnie ułożyć do snu. Klatka nie powinna być jednak za dużo, żeby pies nie znalazł tam miejsca na „prywatną toaletę”. Idealna klatka to taka, która będzie mieć 20 cm więcej niż długość psa (mierzymy od nosa do nasady ogona).

♦️Jak wprowadzić klatkę kenelową?

Na pewno pomoże ustawienie jej w bezpiecznym, cichym miejscu. Dodatkowo powinno się wzmacniać ją niespodziankami. Do klatki pod nieobecność psa wrzucamy super smaczki, nowe zabawki i rzeczy, które pies lubi. Warto wrzucać ciekawe rzeczy pod nieobecność psa, ale również dawać je w ten sposób, aby je widział, np. gryzaki.

Bardzo istotny jest fakt, że klatka jest dla psa święta, przez co nikt nie powinien naruszać przestrzeni psa. Futrzak ma czuć się tam bezpiecznie i wiedzieć, że nic mu tam nie grozi, że z zaskoczenia nie podejdzie ktoś i nie zacznie go głaskać, ani nie zabierze mu jego cennych zabawek.

♦️Klatka w podróży

Klatka może służyć także jako transporter i bezpieczny pokój na wyjazdach w obce miejsca. Takie miejsce gdzie nawet w nowym miejscu, np. w hotelu lub u rodziny pies będzie miał część swojego bezpiecznego środowiska.

♦️ Kącik porad prowadzi Marianna Skitek♦️ https://www.facebook.com/profile.php?id=100082789810972

♦️

Na zdjęciu znajduje się pies behawiorystki z okolic Krakowa – Psibagaż. Polecam każdemu z tych okolic.