Zabezpiecz zwierzęta zimą

Pamiętajcie o zabezpieczeniu zwierząt, które są na zewnątrz ⚠️

❄️Buda

Buda musi być na tyle duża, żeby pies mógł się w niej obrócić w kółko. Nie może być jednak za duża, bo wtedy nie zdoła jej ogrzać swoim oddechem.

Ważne, by podłoga budy nie przylegała do ziemi. Powinna mieć nóżki lub stać na podwyższeniu, np. na paletach. W przeciwnym razie zimno będzie ciągnąć od dołu.

Podłogę i ściany budy trzeba ocieplić – np. za pomocą styropianu lub wełny mineralnej.

Otwór musi być takiej wielkości, aby pies się zmieścił, ale nie zbyt obszerny i koniecznie zasłonięty np. kawałkiem zwisającego dywanika. Jeszcze lepsza jest buda z przedsionkiem.

Najlepsza wyściółka budy to słoma – nie chłonie wilgoci.

(Nie używajcie koców, kołder ⚠️⚠️⚠️⚠️ One namokną od wnoszonego do budy śniegu)

Słomy musi być tyle, by pies się mógł w niej zagrzebać. Pies w budzie zimą musi mieć sucho.

❄️Obroża

Należy używać obroże skórzane lub materiałowe. Metalowa lub z elementami metalowymi przyjmuje temperaturę otoczenia i może wywoływać odmrożenia.

❄️Woda

Stały dostęp do świeżej wody to podstawa. Przy dużym mrozie woda w misce zamarza w ciągu pół godziny. Trzeba więc wynosić świeżą kilka razy dziennie, zwłaszcza jeśli zwierzę je suchą karmę. Gdy dłużej nie ma nas w domu, dosypmy do miski z wodą trochę soli. Nie należy tego jednak robić często, bo sól nie jest zdrowa. Można też kupić płaski podgrzewacz do poidła dla gołębi.

❄️Pożywienie

Pożywienie na mroźne dni powinno zawierać spore ilości tłuszczu oraz kwasy omega-3 i omega-6. Przy ujemnych temperaturach choć jeden posiłek powinien być ciepły.