Trudny los społecznych opiekunów kotów

Powinni być doceniani i szanowani za to co robią dla zwierząt, jednak często są traktowani jak niegroźni wariaci, wyzywani i obrażani….

🐈 Kim są karmiciele i opiekunowie kotów wolno żyjących?

To osoby, które SPOŁECZNIE, czyli nieodpłatnie zajmują się opieką nad kotami wolno żyjącymi oraz ich dokarmianiem. Tym przede wszystkim różnią się od pracowników schronisk, którzy za swoją (również niełatwą) pracę otrzymują wynagrodzenie.

🐈 Na jaką pomoc mogą liczyć społeczni opiekunowie?

Gminy (Art. 11a Ustawy o ochronie zwierząt) – w ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt – mają obowiązek świadczenia pomocy poprzez „opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie” czy „zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt”.

Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski w ramach programu przeznaczyła w tym roku część środków na leczenie, kastrację kotów wolno żyjących oraz czipowanie kotek. Opiekunowie mogą z tych środków korzystać.

Dwa razy w roku karmiciele kotów wolno żyjących (spisani w Urzędzie Miejskim), otrzymują karmę, a jej ilość zależy od ilości dokarmianych kotów. Ilość przekazywanej karmy jest niewystarczającą, dlatego od wielu lat, Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt wspiera opiekunów społecznych w dożywianiu zwierząt.

🐈 Koty wolno żyjące w mieście

Koty wolno żyjące są niezbędnym elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność w naturalny sposób zapobiega zagnieżdżaniu się i rozmnażaniu gryzoni, które mogą być źródłem niebezpiecznych chorób (samice szczurów unikają zakładania gniazd w pobliżu miejsc zamieszkanych przez koty). Koty wolno żyjące żywią się tym, co upolują lub znajdą, jednak w miastach mają ograniczone możliwości, dlatego pomoc człowieka jest niezbędna.

Ustawa o ochronie zwierząt mówi: „zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu (Art. 21.)”, dlatego przepędzanie ich, zamykanie piwnicznych okienek i uniemożliwianie swobodnego bytu w miejscu ich życia jest niczym innym, jak łamaniem Ustawy.

🐈 Pomagaj realnie, nie pozornie

Ważne!

Jeśli podejmujesz się tego odpowiedzialnego obowiązku, nie wystarczy, że rzucisz karmę przez okno w bloku! Takie pomaganie, to nie pomaganie!

Koty powinno się dokarmiać o stałej porze dnia. W okresie jesienno – zimowym do karmy można dodać nieznaczne ilości ciepłego ryżu lub makaronu. Miejsce dokarmiania kotów, często jest również ich schronieniem przed mrozami. Dlatego należy dbać o jego czystość i schludność. Resztki jedzenia powinny być na bieżąco usuwane, miseczki myte oraz napełniane świeżą i czystą wodą. Opakowania po jedzeniu, sprzątane.

Chcesz pomagać? Rób to z głową. Bądź świadomy i odpowiedzialny.

Wolno żyjące koty potrzebują pomocy człowieka.

Człowiek, aby uniknąć plagi gryzoni, potrzebuje pomocy kotów wolno żyjących.

I warto o tym pamiętać.