Dziś Światowy Dzień Pszczół 🐝🐝🐝, warto przyjrzeć się uważniej tym małym, ale bardzo pożytecznym owadom.
Wczesną wiosną pszczoły ruszają do pracy – zapylają kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. Według szacunków w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78 proc. gatunków. Bez pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozmnażać, wytwarzać owoców, lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony a owoce byłyby małe i zdegenerowane.
W Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu (więcej o zapyleniu przeczytasz poniżej). To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że ich gatunki są tak różnorodne, mogą zapylać różne rodzaje roślin i działać w różnych warunkach.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) oraz Komisja Europejska, oceniają w Czerwonej Księdze, że w Europie, blisko jednemu gatunkowi pszczół na dziesięć grozi wyginięcie, zaś liczebność populacji 37% gatunków maleje. Przy czym statystyka ta nie uwzględnia 56,7% gatunków, ponieważ brakuje na ich temat szczegółowych danych. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność owadów maleje na całym świecie. Zespół Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej (CCD, czyli Colony Collapse Disorder) opisano po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych jako zespół chorobowy o nieustalonych przyczynach.
Pamiętajmy, że każdy z nas może
stworzyć środowisko przyjazne
pszczołom!
Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:
1. Wiosną nie wypalamy traw i nie spalamy suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin.
2. Sadzimy tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych.
3. Pozostawiamy w ogrodzie półdziki zakątek.
4. Stosujemy naturalne nawozy i środki ochrony roślin.
5. Zwiększamy szanse pszczół na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd.
Informacje i grafika na podstawie: www.pomagamypszczolom.pl