‼️ UWAGA KLESZCZE ‼️

Ulubionymi miejscami kleszczy są obrzeża lasów, łąki, polany i parki. Siedzą tam na wysokich źdźbłach trawy, wiszących nisko gałęziach czy w krzakach, wyciągając swoje zaopatrzone w narządy zmysłów przednie odnóża w stronę przechodzących obok ofiar. Poprzez zapach (pot), wstrząsy i zmiany zawartości CO2 w powietrzu (oddech) zostają zaalarmowane i natychmiast opadają na potencjalne ofiary. Niektóre gatunki kleszczy są aktywnymi „łowcami“ i same szukają swoich ofiar.

Nasze psy szczególnie często padają ofiarą plagi kleszczy, ponieważ tak chętnie buszują po ich rewirach. Wśród ofiar tych insektów znajdują się jednak również ludzie, a także inne zwierzęta, tj. koty, jeże, ptaki, myszy, szczury, owce i wiele innych.

Jeżeli kleszcz spadnie na psa, wyszukuje sobie odpowiednie miejsce do ukłucia. Szczególnym upodobaniem cieszą się okryte cienką skórą i dobrze ukrwione miejsca, tj. łeb, okolice lędźwi, uszy i brzuch.

Ukąszenie przez kleszcza przenosi na psa lub człowieka więcej patogenów niż ukąszenie jakiegokolwiek innego pasożyta.

Na całym świecie żyje 900 gatunków kleszczy, z których jednak w Polsce na stałe występuje tylko 19. Jednak w tym kraju psy mają do czynienia głównie z trzema gatunkami kleszczy: kleszczem pospolitym, kleszczem łąkowym i kleszczem psim.

Kiedy już kleszcz wyszuka sobie odpowiednie miejsce na ciele psa, nacina jego skórę aparatem gębowym i wbija się ssawką w powstałą ranę. Z niej wysysa zbierający się płyn limfatyczny, płyn komórkowy i krew. Kleszcze twarde wyposażone są w długi aparat gębowy z hakami zaczepowymi, za pomocą którego „wgryzają” się w żywiciela. W trakcie tego procesu kleszcz wprowadza do ciała żywiciela wydzielinę, zawierającą różnorodne substancje czynne.

W ciałach kleszczy mogą żyć określone zarazki, jak np. bakterie, wirusy czy inne pasożyty, które zamieszkują w nim jako żywicielu pośrednim. Kleszcz zainfekował się tymi współmieszkańcami od chorej ofiary, podczas jednego z poprzednich posiłków. Podczas podejmowania krwi kleszcz uwalnia niestrawione wcześniej resztki krwi z jelit do rany psa. W tym momencie patogeny zmieniają gospodarza i mogą teraz prowadzić do niebezpiecznych chorób w organizmie psa.

Pobieranie krwi przez dorosłego kleszcza trwa kilka dni i obejmuje jej stosunkowo niewielką ilość, ponieważ osobnik męski potrzebuje krwi tylko do własnego odżywiania, podczas gdy czeka na samicę. Dorosłe samice z kolei mogą ssać w miejscu ukąszenia nawet przez kilka tygodni, ponieważ potrzebują więcej krwi do produkcji jaj.

Niebezpieczeństwo zarażenia psa patogenami kleszcza występuje po około trzech godzinach. Kleszcz potrzebuje tego czasu, aby wypluć niestrawione resztki pobranej wcześniej krwi, wraz z patogenem, z przewodu pokarmowego do rany gospodarza. Z każdą godziną, w której kleszcz zasysa krew psa, zwiększa się ryzyko infekcji. Reguła jest więc następująca: kleszcza należy usunąć, gdy tylko zauważy się go na psie!

⚠️
Kleszcz psi może przenosić erlichiozę (Ehrlichia canis), anaplazmozętrombocytarną i babeszjozę z rodzaju Babesia canis vogeli.

Należy zwrócić uwagę na następujące objawy ostrej fazy zakażenia (do trzech tygodni okresu inkubacji po ugryzieniu kleszcza):
‼️ Gorączka i ataki gorączki
‼️ Wymioty
‼️ Zmęczenie
‼️ Obrzęk węzłów chłonnych
‼️ Sporadyczne drgawkia mięśni
‼️ Krótki lub ciężki oddech.

Na wszystkie trzy schorzenia nie ma szczepionek. Profilaktyka ma miejsce wyłącznie przez środki przeciwko kleszczom.

⚠️
Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) jest trochę większy od kleszcza psiego i przenosi patogeny boreliozy, kleszczowego zapalenia opon mózgowych (KZM) oraz anaplazmozy.

Podczas gdy psy rzadko zapadają na kleszczowe zapalenie opon mózgowych, borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową w naszych szerokościach geograficznych.

Borelioza wywoływana jest przez bakterie z gatunku borelia, czas inkubacji których wynosi od dwóch tygodni do pięciu miesięcy. Symptomy boreliozy są w jej początkowym stadium niespecyficzne i pogarszają się bardzo powoli.

Zwróć szczególną uwagę na:
‼️ Nawracająca gorączka, objadanie się i zmęczenie (wczesne stadium)
‼️ Bóle i zapalenie stawów
‼️ Bóle mięśni
‼️ Utykanie na przednich i tylnych łapach
‼️Problemy z sercem.

Symptomem dominującym jest tzw. „rumień wędrujący“, czerwona obwódka wokół miejsca ukąszenia, jednak pod sierścią psa (lub w przypadku jej ciemnej pigmentacji) rzadko bywa on zauważany.

Przy ciężkim przebiegu choroba może pozostawić szkody neurologiczne lub też przybrać postać chroniczną. W niektórych przypadkach kończy się śmiercią zwierzęcia.

Istnieje wprawdzie szczepienie przeciwko boreliozie, jednak obejmuje ono jedynie nieliczne z występujących szczepów bakterii. Jest ono uznawane za niewystarczające i w związku z tym wymaga dodatkowej profilaktyki przeciwko kleszczom.

⚠️
Kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) jest trochę większy od kleszcza pospolitego, a na jego pancerzu grzbietowym z białawym, marmurkowym wzorem pozwala się dobrze rozróżnić czerwono-pomarańczowy zewnętrzny brzeg. Przenosi on patogeny babeszjozy, Babesia canis canis, która żyje w czerwonych ciałkach krwi (erytrocytach) i niszczy je. Pierwszym objawem tej choroby jest anemia (niedokrwistość).

Babeszjoza jest również znana jako „piroplazmoza“. Nieleczona, prowadzi do śmierci psa.

‼️‼️W przypadku zaobserwowania objawów choroby po ukąszeniu psa przez kleszcza należy niezwłocznie udać się do weterynarza‼️‼️‼️

Niezależnie od opisanych objawów ukąszenie kleszcza może zasadniczo wywoływać również alergie i zapalenie skóry.

Objawy są początkowo niespecyficzne:
‼️ Wysoka gorączka lub ataki gorączki
‼️ Ogólne zmęczenie i słabość
‼️ Bladożółtawe błony śluzówki
‼️Mocz koloru czerwonego do
zielonkawo-brązowego
‼️ Niewydolność nerek
‼️ Zaburzenia trawienia i krążenia
‼️ Obrzęk
‼️ Zaburzenia ośrodkowego układu
nerwowego.

‼️‼️‼️ ZABEZPIECZ SWOJEGO PSA, NIM BĘDZIE ZA PÓŹNO ‼️‼️‼️

Informacja na podstawie: www.maxizoo.pl