♦️Kącik psich porad♦️
♦️ Pies podczas burzy♦️
Mamy okres burzowy, a wielu naszych podopiecznych boi się tego zjawiska atmosferycznego. W tym poście skupię się na tym, w jaki sposób możemy pomóc psu przetrwać ten trudny dla niego czas.
Każdy pies jest inny i inaczej radzi sobie ze strachem, dużą rolę przy pracy z lękiem odgrywa obserwacja swojego podopiecznego. Każdy z psiaków może zachowywać się w zupełnie inny sposób. Omówię sposoby, które pomogą Wam pomóc psu poczuć się lepiej, ale to Wy musicie wiedzieć, które z nich sprawdza się u waszego czworonoga.
♦️ Wsparcie socjalne
Bardzo ważna rzecz dla wszystkich psiaków, które się czegoś obawiają, ale metoda ta została owiana złą opinią, która często jest powielana w internecie i wśród znajomych.
Jeżeli Wasz pies się boi i szuka w Was oparcia, dajcie mu je. Usiądźcie razem na podłodze albo pozwólcie wejść psu na kanapę i głaskajcie go, mówcie do niego spokojnym, łagodnym tonem głosu. Słowa nie mają znaczenia, znaczenie ma ton wypowiedzi.
Mit: Pies, który się boi nie powinien być chwalony, ponieważ jego lęk się wzmocni.
Nie jest to prawdziwa teoria, lęku nie da się wzmocnić. Wyobraźcie sobie, że się czegoś boicie, np. pająków. Ktoś zamyka Was w pomieszczeniu pełnym tych małych intruzów. Co robicie? Staracie się pozabijać jak najwięcej lub panicznie uciec, popadajcie w stany paniki. A jaka byłaby reakcja, gdyby w tym samym pomieszczeniu była bliska nam osoba, która nas wspiera, uspokaja i pokazuje nam, że jesteśmy razem? Czujemy się bezpieczniej, nadal odczuwamy niepokój, ale wiemy, że mamy na kim polegać. Reagujemy spokojniej na zagrożenie.
Wspierajcie swoje psy, to im na pewno ułatwi przetrwać czas burzy.
♦️ Ciemne, ciasne miejsce
Wiele psów chowa się w ciągne miejsca w domu, bardzo często wybierają łazienkę gdzie nie ma okien i jest ciemno. Pozwólmy im na to, zaproponujemy swoją obecność w tym bezpiecznym miejscu.
Musimy stanowić jeden team z psem w trudnym dla niego okresie. My vs burza!
Niekoniecznie musi być to łazienka, psy mogą uciekać pod łóżka, do klatek kennelowych jeżeli posiadają, chować się pod stołem. Opcji jest wiele.
♦️ Muzyka
Nie zaszkodzi, a może pomóc. Muzyka może zagłuszyć trochę huki burzy. Rodzaj muzyki jest już kwestią bardzo indywidualną. Sami musicie sprawdzić jaką muzykę preferuje wasz pies. Czy będą to spokojne relaksacyjne melodie, a może bardziej ciężkie utwory.
♦️ Błyskawice
Najlepiej zaciemnić pomieszczenie gdzie znajduje się pies. Jeżeli nie ma w domu/mieszkaniu rolet, warto zasłonić okno, chociażby kocem. Dużo psów nawet, jeżeli radzi sobie z hukiem to może mieć problem ze światłem. Dlatego tak często wybierają ciemna łazienkę.
♦️♦️♦️
Psy nie rozumieją o co chodzi w tym strasznym zjawisku. Nagle, nieregularnie i nieprzewidywalnie, nie wiadomo skąd słychać huk i mocne jasne światło. Sami potrafimy się wystarczyć, a co dopiero pies, który nie wie o co chodzi i ma mocniej wyczulone zmysły.
Słuchajcie swoich psów i własnej intuicji, nie zawsze znajomi mają rację.
♦️ Kącik porad prowadzi Marianna Skitek♦️ https://www.facebook.com/profile.php?id=100082789810972